Aktualności

UWAGA: Oszustwa na niewielkie niedopłaty! 07.12.2020 r.

Szanowni Państwo,

         W związku ze zwiększoną aktywnością cyberprzestępców, a tym samym zwiększoną liczbą występujących w ostatnim czasie oszustw finansowych realizowanych w szczególności przy wykorzystaniu systemu płatności mobilnych i cyfrowego portfela Apple Pay, Google Pay poniżej przedstawiamy rekomendacje związane z najczęściej występującym schematem oszustw.

Klient otrzymuje fałszywy e-mail albo sms, który do złudzenia przypomina wiadomość od firmy pod którą podszywa się przestępca (firmy kurierskie, dostawcy usług). W przygotowanej przez oszusta wiadomości Klient proszony jest o dokonanie wpłaty na kwotę kilku złotych z tytułu niedopłaty w płatności za przesyłkę lub fakturę. Link do płatności, który umieszczony jest w wiadomości kieruje Klienta na fałszywą stronę, na której podaje on wszystkie dane nadrukowane na plastiku karty oraz kody akceptacji różnych dyspozycji również te otrzymane SMS-em na numer telefonu Klienta.

UWAGA:

Podanie tych danych umożliwia przestępcy włamanie do Państwa urządzenia lub zarejestrowanie karty w cyfrowym portfelu Apple Pay, Google Pay na urządzeniu przestępcy. Cyfrowe portfele Apple Pay, Google Pay są najczęściej wykorzystywane przez przestępców do oszustw klientów z uwagi na łatwość przeprowadzenia tego procesu.

Oszustwa na niewielkie niedopłaty są bardzo popularne. W ostatnich miesiącach było ich naprawdę wiele. Cyberprzestępcy podszywali się wtedy m.in. pod Allegro czy firmy kurierskie. Jeśli otrzymacie podobną wiadomość (dotyczącą niedopłaty) na skrzynkę mailową, to powinniście ją zignorować i usunąć. Wszelkie informacje dotyczące niedopłaty konsultujcie bezpośrednio ze sprzedawcą usług, firmą kurierską czy sprzedawcą towaru!

Bank Spółdzielczy w Rzeszowie

Strona korzysta z cookie / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij