
Tarcza finansowa PFR
Rozliczenie i umorzenie subwencji dla mikrofirm w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zaczyna proces rozliczania subwencji dla mikrofirm w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Firmy, które spełnią określone warunki, mogą liczyć na 100% umorzenie.
Subwencję rozliczysz przez bankowość elektroniczną w banku, w którym składałeś wniosek. Spłata nastąpi na inny rachunek niż w przypadku Tarczy 1.0, a formularze nie będą zawierały wstępnej propozycji rozliczenia.
Proces rozliczenia w dwóch etapach:
- Rozliczenia mikrofirm (od 19 stycznia do 28 lutego 2022 r.): PFR udostępni formularz oświadczenia o rozliczeniu w bankowości elektronicznej. Po tym terminie formularz zniknie, a rozliczenie będzie niemożliwe.
- Decyzje o umorzeniu (kwiecień 2022 r.): PFR wyda jedną z trzech decyzji:
- Określenie kwoty subwencji do umorzenia (może to być 100% umorzenia).
- Wezwanie do zwrotu całej subwencji.
- Informacja o braku możliwości ustalenia wysokości umorzenia z powodu braku dokumentów, z prośbą o dalsze wyjaśnienia.
Ważna różnica w stosunku do Tarczy 1.0: termin złożenia oświadczenia o rozliczeniu nie zależy od daty otrzymania subwencji.
Zasady rozliczenia:
Całkowite umorzenie otrzymają firmy, które:
- Utrzymały działalność do 31 grudnia 2021 r.
- Zachowały średni poziom zatrudnienia w 2021 r. w porównaniu do liczby pracowników na których otrzymały subwencję.
PFR zweryfikuje te warunki na podstawie danych z ZUS, więc przedsiębiorcy nie muszą dołączać dodatkowych dokumentów.
Formularz zawiera numer rachunku, na który firma może zwrócić pieniądze z subwencji przed wydaniem decyzji przez PFR. Spłata przed decyzją pomniejsza kwotę umorzoną.
Dodatkowe informacje:
- Firmy, które nie dołączyły poprawnych dokumentów przy składaniu wniosku, muszą zaznaczyć pole "oświadczenie retrospektywne" i dostarczyć odpowiednie dokumenty w ciągu 14 dni.
- Firmy muszą potwierdzić, że dokonały wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.
- PKD podawane w formularzu ma charakter informacyjny. Należy wpisać wiodący kod PKD firmy, nie musi być to jeden z 54 kodów warunkujących udział w programie.
- Regulamin i szczegóły procesu dostępne będą na stronie www.pfr.pl.
W razie pytań, skontaktuj się z infolinią PFR: +22 703 43 00 (czynna w dni robocze, 8:00-17:00).
Rozliczenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0
Proces rozliczenia subwencji będzie przebiegał w trzech etapach:
- Etap dla MŚP (małych i średnich firm):
Formularz oświadczenia o rozliczeniu będzie dostępny w bankowości elektronicznej od 18 listopada 2021 r. do 15 stycznia 2022 r. Po tym terminie formularz zniknie, a rozliczenie będzie niemożliwe. - Etap dla mikrofirm:
Formularz oświadczenia o rozliczeniu będzie dostępny w bankowości elektronicznej od 19 stycznia do 28 lutego 2022 r. Po upływie tego terminu również rozliczenie będzie niemożliwe. - Decyzje PFR (kwiecień 2022 r.):
PFR wyda jedną z trzech decyzji:
- Określenie kwoty subwencji do umorzenia.
- Wezwanie do zwrotu całej subwencji.
- Informacja o problemach z ustaleniem wysokości umorzenia, z prośbą o wyjaśnienia.
Ważna różnica w porównaniu do Tarczy 1.0: termin złożenia oświadczenia nie zależy od daty otrzymania subwencji, a decyzje PFR są niezależne od terminu złożenia oświadczenia.
Rozliczenie odbywa się przez bankowość elektroniczną w tym samym banku, w którym składano wniosek o subwencję. Formularze nie będą zawierały wstępnej propozycji rozliczenia, a spłata subwencji odbędzie się na inny rachunek.
Rozliczenie dla MŚP
Warunki rozliczenia:
- Utrzymanie działalności do 31 grudnia 2021 r.
- Rozliczenie nadwyżki otrzymanej subwencji.
Przedsiębiorcy muszą podać rzeczywiste koszty stałe i przychody za okres od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r. W formularzu będzie dostępny kalkulator, który pomoże obliczyć różnicę między prognozowanymi a rzeczywistymi danymi. Jeśli subwencja była za wysoka, nadwyżkę trzeba zwrócić do 31 stycznia 2022 r.
Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą załączyć pliki JPK w formacie XML (JPK_PKPIR lub JPK_KR) za okresy listopad-grudzień 2020 r. oraz styczeń-marzec 2021 r.
Jeśli przedsiębiorca częściowo spłacił subwencję przed złożeniem oświadczenia, musi pomniejszyć kwotę wskazaną w formularzu o wartość dokonanych zwrotów.
Rozliczenie dla mikrofirm
Mikrofirmy mogą otrzymać 100% umorzenie subwencji, jeśli:
- Utrzymały działalność do 31 grudnia 2021 r.
- Zachowały średni poziom zatrudnienia w 2021 r.
PFR sprawdzi te warunki automatycznie na podstawie danych z ZUS, więc przedsiębiorcy nie muszą dostarczać dodatkowych dokumentów.
Formularz oświadczenia zawiera numer rachunku, na który można wpłacić subwencję przed wydaniem decyzji przez PFR. Spłaty przed decyzją zmniejszają saldo subwencji do umorzenia.
Wymagane dokumenty i informacje
- Firmy, które nie dołączyły dokumentów o umocowaniu przy składaniu wniosku, muszą zaznaczyć pole "oświadczenie retrospektywne" w formularzu i dostarczyć dokumenty potwierdzające umocowanie w ciągu 14 dni.
- Firmy muszą również potwierdzić, że wpisały się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.
- PKD podawane w formularzu ma charakter informacyjny. Należy wpisać wiodący kod PKD firmy.
Regulamin i szczegóły procesu dostępne będą na stronie www.pfr.pl.
Szkolenia i pomoc
Od listopada 2021 r. rozpoczną się szkolenia informacyjne dotyczące umorzeń. Szczegóły będą dostępne na stronie PFR.
W razie pytań, skontaktuj się z infolinią PFR pod numerem +22 703 43 00 (czynna w dni robocze, 8:00-17:00).
STARSZE INFORMACJE - TARCZA FINANSOWA PFR
Tarcza Finansowa PFR 1.0 – proces umarzania subwencji
Jeśli w ubiegłym roku otrzymałeś subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, już wkrótce będziesz zobowiązany do jej rozliczenia. Proces umarzania subwencji rozpocznie się po 29 kwietnia 2021 r., a pierwsze wnioski o umorzenie będą dostępne do wglądu Beneficjenta subwencji od 19 kwietnia 2021 r.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dokonał zmiany w Regulaminie ubiegania się o udział w programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm”, który będzie obowiązywał od 28 kwietnia 2021 r.
Zobacz: Regulamin
Dodatkowo PFR opublikował poradnik dla Beneficjentów subwencji finansowej, w którym szczegółowo opisane zostały czynności niezbędne do rozliczenia subwencji przez Bank, który pośredniczył w przesłaniu wniosku o subwencję do Funduszu.
Zobacz: Poradnik dla Beneficjentów
Więcej informacji na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju: www.pfrsa.pl
Poniżej znajdują się podręczniki ułatwiające składanie wniosku o umorzenie subwencji:
Tarcza Finansowa PFR 2.0
Jeśli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę, możesz złożyć wniosek o bezzwrotną subwencję w ramach Programu Tarcza Finansowa PFR 2.0 za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej naszego Banku. Program ten, obok Tarczy Finansowej 1.0, jest wdrażany przez Polski Fundusz Rozwoju i ma na celu wsparcie firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa. Dla dużych firm wnioski o finansowanie należy składać bezpośrednio w PFR na stronie www.pfr.pl/tarcza.
Wnioski można składać od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r. przez system bankowości elektronicznej.
W trakcie składania wniosku o subwencję, należy upewnić się, że od wysłania deklaracji VAT-7 minęły co najmniej 4 dni kalendarzowe, a w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie z VAT, co najmniej 7 dni od złożenia JPK_VAT za miesiąc bazowy. Warto pamiętać, że złożenie wniosku o subwencję przed tym terminem może skutkować jego odrzuceniem przez PFR.
Podczas składania wniosku, przedsiębiorca zobowiązany jest do przesłania dokumentów:
- poświadczających umocowanie osoby upoważnionej do podpisania umowy subwencji finansowej, w tym pełnomocnictwa podpisanego Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym (PAdES),
- odpisu z KRS lub wydruku z CEIDG, w zależności od formy prawnej przedsiębiorcy.
- innych dokumentów wyjaśniających ewentualne rozbieżności pomiędzy dokumentami wskazanymi powyżej a stanem faktycznym (np. dokument poświadczający zmianę nazwiska).
I Program Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla Mikrofirm
+ Dla kogo?
Program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy:
- Na dzień 31 grudnia 2019 r., 1 listopada 2020 r. oraz w dniu składania wniosku prowadzili działalność gospodarczą w jednej lub więcej z wyznaczonych przez PFR branż (lista PKD).
- Zatrudniają na dzień 31 grudnia 2019 r. co najmniej 1 pracownika (nie wliczając właściciela), ale nie więcej niż 9 pracowników, a ich roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro.
- Odnotowują spadek przychodów o co najmniej 30% w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., porównując z rokiem 2019, lub od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., porównując z rokiem 2019.
- Są wpisani do KRS lub CEIDG.
- Nie prowadzą postępowania upadłościowego, likwidacyjnego ani restrukturyzacyjnego.
- Mają rezydencję podatkową na terenie EOG i nie posiadają rezydencji w tzw. rajach podatkowych.
+ Jakie są warunki finansowania?
Środki z subwencji mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym:
- Wynagrodzeń pracowników,
- Zakupu towarów i materiałów,
- Kosztów usług obcych,
- Obsługi finansowania zewnętrznego,
- Kosztów najmu nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności,
- Należności publicznoprawnych,
- Zakupu sprzętu i innych środków trwałych.
+ Jaka jest wysokość udzielanego wsparcia finansowego?
Wysokość subwencji zależy od liczby pracowników oraz spadku przychodów w porównaniu z rokiem 2019. Na przykład, w przypadku spadku przychodów o 30% lub więcej, wysokość subwencji to 18.000 zł na osobę zatrudnioną.
Na potrzeby wyliczenia kwoty subwencji finansowej:
- za pracownika uważa się osobę fizyczną, która pozostaje z przedsiębiorcą w stosunku pracy oraz, która była zgłoszona przez przedsiębiorcę do ubezpieczeń społecznych na dzień ustalania stanu zatrudnienia na potrzeby określenia maksymalnej wysokości subwencji finansowej przysługującej przedsiębiorcy, z zastrzeżeniem, że stan zatrudniania określa się w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, lub współpracującą z przedsiębiorcą, niezależnie od formy prawnej tej współpracy (w szczególności na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia) oraz, za którą przedsiębiorca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne na dzień ustalania stanu zatrudnienia dla potrzeb określenia maksymalnej wysokości subwencji finansowej;
- będzie brana pod uwagę liczba osób zatrudnionych na 30 września 2020 r.
Kwota Subwencji Finansowej, którą może uzyskać Mikrofirma, obliczana jest jako iloczyn liczby osób zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) oraz kwoty bazowej subwencji finansowej uzależnionej od wielkości spadku przychodów przedsiębiorcy w porównywanych okresach.
Wysokość kwoty subwencji finansowej możliwej do otrzymania przez Mikrofirmę w przeliczeniu na pełne etaty w ramach Programu 2.0 określa poniższa tabela:
Wielkość spadku przychodów Mikrofirmy |
Wysokość subwencji finansowej należnej Mikrofirmie |
Spadek większy lub równy 30% |
18.000 zł / osobę zatrudnioną |
Spadek większy lub równy 60% |
36.000 zł / osobę zatrudnioną |
Kwota Subwencji Finansowej, którą może uzyskać Mikrofirma, w żadnym przypadku nie może być wyższa niż:
- 36.000 zł na osobę zatrudnioną według stanu na dzień 30 września 2020 r. w sytuacji, gdy Mikrofirma nie otrzymała wsparcia w ramach Programu 1.0;
- 72.000 zł na osobę zatrudnioną według stanu na dzień 30 września 2020 r. w sytuacji, gdy Mikrofirma otrzymała wsparcie w ramach Programu 1.0 – podana kwota stanowi łączne wsparcie uzyskane na osobę zatrudnioną w ramach Programu 2.0 i Programu 1.0; oraz
- 324.000 zł.
+ Jakie są warunki umorzenia subwencji?
Pożyczka może zostać umorzona w całości, jeśli mikroprzedsiębiorca:
- Utrzyma działalność gospodarczą do 31 grudnia 2021 r. (bez procesu likwidacji, upadłości lub restrukturyzacji),
- Utrzyma średnioroczne zatrudnienie na poziomie co najmniej takim samym, jak w roku 2020.
+ Jakie są warunki zwrotu subwencji?
Subwencja podlega zwrotowi w całości, jeśli przedsiębiorca zaprzestanie działalności gospodarczej, rozpocznie likwidację, upadłość lub restrukturyzację do 31 grudnia 2021 r.
II. Program Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla MŚP
+ Dla kogo?
Program jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy spełniają następujące warunki:
- Działalność gospodarcza: Przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą, która odpowiada przynajmniej jednemu z 45 kodów PKD wskazanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Przedsiębiorca musi działać na tych zasadach na dzień 31 grudnia 2019 r., 1 listopada 2020 r. oraz w momencie składania wniosku o finansowanie.
- Zatrudnienie: Przedsiębiorca musi zatrudniać od 10 do 249 pracowników. Zatrudnienie to dotyczy pracowników na umowę o pracę lub cywilnoprawną (np. umowa zlecenie), którzy są objęci składkami na ubezpieczenie społeczne. Liczba zatrudnionych jest sprawdzana na dzień 31 grudnia 2019 r. lub, jeśli firma nie zatrudniała nikogo wtedy, na dzień 31 lipca 2020 r. Firma musi mieć także roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro lub sumę bilansową poniżej 43 mln euro.
- Rejestracja: Przedsiębiorca musi być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).
- Spadek obrotów: Aby otrzymać subwencję, firma musi udowodnić, że jej obroty (przychody ze sprzedaży) spadły o co najmniej 30% w jednym z następujących okresów:
- Od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.
- Od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.
- Od 1 listopada 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. (w przypadku posiadania danych rzeczywistych).
- Od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. (tutaj można podać prognozy, a po uzyskaniu rzeczywistych danych - je uwzględnić).
- Brak postępowania upadłościowego: Przedsiębiorca nie może być w trakcie postępowania upadłościowego, likwidacyjnego ani restrukturyzacyjnego.
- Rezydencja podatkowa: Przedsiębiorca musi mieć rezydencję podatkową w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz być zarejestrowany w Polsce. Główny beneficjent przedsiębiorcy nie może być rezydentem tzw. "rajów podatkowych".
- Zaległości podatkowe i ZUS: Przedsiębiorca nie może mieć zaległości w płatnościach podatków ani składek na ubezpieczenie społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r., 31 grudnia 2020 r. ani na dzień składania wniosku.
+ Jakie są warunki finansowania?
Subwencję można przeznaczyć na pokrycie różnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, takich jak:
- Wynagrodzenia pracowników.
- Zakupy towarów i materiałów.
- Usługi obce (np. doradztwo, księgowość).
- Koszty finansowania zewnętrznego (np. kredyty).
- Wynajem nieruchomości.
- Koszty związane z zobowiązaniami publicznoprawnymi (np. podatki).
- Zakup niezbędnych środków trwałych (np. sprzęt komputerowy, maszyny).
Polski Fundusz Rozwoju stara się uprościć proces przyznawania wsparcia, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o subwencję za pomocą prostych formularzy i wniosków składanych przez banki.
+ Jaka jest wysokość udzielanego wsparcia finansowego?
Kwota subwencji zależy od liczby zatrudnionych pracowników i rzeczywistych kosztów stałych przedsiębiorcy. Subwencja może wynieść do 70% rzeczywistych kosztów stałych w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r.
Maksymalna kwota wsparcia, jaką firma może otrzymać, wynosi 3,5 mln zł. Z kolei na jednego pracownika nie może przypadać więcej niż 72 000 zł. Łączna pomoc z Tarczy 1.0 i 2.0 dla jednego pracownika nie może przekroczyć 144 000 zł.
+ Jakie są warunki umorzenia subwencji?
Subwencja może zostać całkowicie umorzona, jeśli przedsiębiorca spełni dwa warunki:
- Utrzymanie działalności gospodarczej: Firma musi nadal prowadzić działalność gospodarczą do 31 grudnia 2021 r. (nie może jej zawiesić ani zamknąć).
- Rozliczenie nadwyżki: Jeśli rzeczywiste koszty stałe okażą się niższe od zgłoszonych we wniosku, przedsiębiorca musi rozliczyć nadwyżkę subwencji do końca stycznia 2022 r.
+ Jakie są warunki zwrotu subwencji?
Subwencja będzie musiała zostać zwrócona w całości, jeśli firma:
- Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej (np. ją zawiesi lub zlikwiduje).
- Otworzy postępowanie likwidacyjne, upadłościowe lub restrukturyzacyjne.
Zwrot subwencji będzie wymagany od momentu jej otrzymania do 31 grudnia 2021 r., jeśli zajdą powyższe okoliczności.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZŁOŻENIA WNIOSKU W RAMACH TARCZY FINANSOWEJ PFR
- Sprawdź dane firmy: Upewnij się, że dane firmy w bankowości elektronicznej są zgodne z tymi, które znajdują się w odpowiednich rejestrach (CEIDG lub KRS).
- Potwierdzenie uprawnień: Zweryfikuj, czy masz odpowiednie uprawnienia do składania wniosku i podpisania umowy o subwencję. Może być wymagany wydruk z CEIDG, odpis z KRS lub pełnomocnictwo. Jeśli pełnomocnik składa wniosek, musi dołączyć pełnomocnictwo z podpisem kwalifikowanym (profil zaufany nie wystarczy).
- Sprawdź działalność w odpowiednich branżach: Upewnij się, że firma działała w branży wskazanej przez PFR w dniach 31 grudnia 2019 r. oraz 1 listopada 2020 r. i w dniu składania wniosku. Lista branż (kliknij tutaj).
- Przygotuj dane finansowe: Będziesz musiał podać przychody w wybranych okresach, np. od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019, lub od 1 października do 31 grudnia 2020 r. z analogicznym okresem w 2019 r. Dla MŚP wymagane są dodatkowo dane o przychodach i kosztach stałych w 2019, 2020 i 2021 roku.
- Liczba pracowników: Przygotuj informację o liczbie pracowników na dzień 31 grudnia 2019 r. (lub na dzień 31 lipca 2020 r., jeśli nie miałeś pracowników) i na dzień 30 września 2020 r. Pracownicy to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub współpracujące z firmą na innych podstawach (np. umowy cywilnoprawne).
+ Odwołanie od decyzji o subwencji
Jeśli otrzymasz niższą kwotę subwencji lub kwotę, o którą wnioskowałeś, masz możliwość odwołania się od decyzji. Możesz to zrobić, składając wniosek odwoławczy w tym samym banku, w którym złożyłeś pierwszy wniosek. Odwołanie możesz złożyć między 1 lutego a 31 marca 2021 r.
Pamiętaj, że:
- Możesz złożyć tylko dwa odwołania.
- Jeśli decyzja jest negatywna, nie możesz się odwołać, tylko złożyć nowy wniosek.
- Przed złożeniem wniosku, upewnij się, że dane w rejestrach (np. ZUS, US) są aktualne.
+ Pełnomocnictwo
Jeśli wniosek składa osoba, która nie jest uprawniona do reprezentowania firmy zgodnie z KRS lub CEIDG, należy dołączyć pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jeśli pełnomocnictwo jest poświadczone notarialnie, musisz dostarczyć je osobiście lub wysłać pocztą.
Nie działając link:
+ Jak złożyć wniosek w Programie Tarcza Finansowa PFR w naszym Banku?
+ Ważne terminy
- Wszystkie dokumenty musisz złożyć w banku najpóźniej do 31 stycznia 2021 r.
- Jeśli nie dostarczysz wymaganych dokumentów na czas, Fundusz PFR może wypowiedzieć umowę.
Więcej informacji i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na stronie www.pfr.pl/tarcza.
Najczęściej zadawane pytania
Oferta szkoleń PFR dotyczących Tarczy Finansowej PFR 2.0
STARSZE INFORMACJE W RAMACH TARCZY FINANSOWEJ 1.0
Przypominamy, że Polski Fundusz Rozwoju wydłużył termin na dostarczenie dokumentów potwierdzających, że osoba podpisująca Umowę Subwencji Finansowej w ramach Tarczy Finansowej była uprawniona do reprezentowania firmy. Termin ten został przedłużony do 31 stycznia 2021 r.
Jeśli umowę podpisał właściciel firmy lub osoba reprezentująca firmę jednoosobowo, dokumentami, które to potwierdzają, są:
- pełny odpis z KRS, lub
- wyciąg z CEiDG, który trzeba pobrać w dniu dostarczenia dokumentów do banku.
Jeżeli umowę podpisała osoba, która nie jest uprawniona do reprezentowania firmy według KRS lub CEiDG, lub jeśli firma ma więcej niż jednego przedstawiciela, konieczne będzie dostarczenie Pełnomocnictwa lub Oświadczenia.
Pełnomocnictwo lub Oświadczenie musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub poświadczone podpisem notarialnym.
Ważne jest, aby:
- Pełnomocnictwo miało datę nie późniejszą niż dzień złożenia wniosku o subwencję. Jeśli data będzie taka sama, to ważność pełnomocnictwa zależy od godziny notarialnego poświadczenia lub złożenia ostatniego podpisu kwalifikowanego. Brak wskazania godziny może sprawić, że pełnomocnictwo nie będzie zaakceptowane.
- Oświadczenie musi być podpisane po dacie złożenia wniosku, jeśli wcześniej nie udzielono pełnomocnictwa osobie składającej wniosek.
Pełnomocnictwo i Oświadczenie muszą być złożone razem z aktualnym/pełnym odpisem z KRS lub wydrukiem z CEiDG.
Dokumenty należy przesłać do banku w jednym z poniższych sposobów:
- Pełnomocnictwo, Oświadczenie z podpisem elektronicznym – wyślij na adres mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Pełnomocnictwo, Oświadczenie z podpisami notarialnymi – dostarcz osobiście do banku lub wyślij pocztą na adres:
Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
35-025 Rzeszów, ul. płk. L. Lisa Kuli 16 - Aktualny/pełny odpis z KRS, wyciąg z CEiDG – wyślij na adres mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub dostarcz osobiście albo wyślij pocztą na adres:
Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
35-025 Rzeszów, ul. płk. L. Lisa Kuli 16
Wszystkie dokumenty muszą zostać złożone do 31 stycznia 2021 r. W przeciwnym razie Fundusz PFR wypowie umowę.
+ Tarcza Finansowa PFR – przypomnienie ważnych informacji
Przypominamy, że przedsiębiorcy, którzy zawarli Umowę Subwencji Finansowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, mają obowiązek dostarczenia dokumentów potwierdzających, że osoba, która podpisała umowę, była uprawniona do reprezentowania firmy.
Jeśli umowę podpisała osoba umocowana do reprezentowania firmy, odpowiednimi dokumentami będą:
- pełny odpis z KRS, lub
- wyciąg z CEiDG.
Jeżeli umowę podpisała osoba, która nie jest uprawniona do reprezentowania firmy, lub jeśli firma ma więcej niż jednego przedstawiciela, konieczne jest dostarczenie Pełnomocnictwa lub Oświadczenia.
Pełnomocnictwo lub Oświadczenie musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub poświadczone notarialnie.
Ważne zasady:
- Pełnomocnictwo musi być podpisane nie później niż w dniu składania wniosku o subwencję. Jeśli data jest taka sama, o ważności pełnomocnictwa decyduje godzina notarialnego poświadczenia lub złożenia ostatniego podpisu kwalifikowanego. Jeśli godzina nie będzie wskazana, pełnomocnictwo nie będzie zaakceptowane.
- Oświadczenie musi być podpisane po dacie złożenia wniosku, jeżeli wcześniej nie udzielono pełnomocnictwa osobie składającej wniosek.
Pełnomocnictwo/Oświadczenie trzeba złożyć razem z aktualnym/pełnym odpisem z KRS lub wyciągiem z CEiDG.
Dokumenty należy dostarczyć do banku w jeden z poniższych sposobów:
- Pełnomocnictwo, Oświadczenie z podpisem elektronicznym – wyślij na adres mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Pełnomocnictwo, Oświadczenie z podpisami notarialnymi – dostarcz osobiście do banku lub wyślij pocztą na adres:
Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
35-025 Rzeszów, ul. płk. L. Lisa Kuli 16 - Aktualny/pełny odpis z KRS, wyciąg z CEiDG – wyślij na adres mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub dostarcz osobiście albo wyślij pocztą na adres:
Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
35-025 Rzeszów, ul. płk. L. Lisa Kuli 16
Wszystkie dokumenty muszą zostać złożone do 31 grudnia 2020 r. W przeciwnym razie Fundusz PFR wypowie umowę.
+ Proces reklamacyjny
Jeśli chcesz złożyć reklamację dotyczącą Tarczy Finansowej, musisz to zrobić w banku, w którym składałeś wniosek o subwencję.
Zgłoszenie reklamacyjne wyślij na adres:
+ Załączniki
KOMUNIKAT Z DNIA 30 KWIETNIA 2020
Szanowni Przedsiębiorcy,
Informujemy, że zgodnie z regulaminem programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” oraz umową subwencji, Beneficjent ma obowiązek dostarczyć do Banku nie później niż do 31 grudnia 2020 r. następujące dokumenty:
- Dokumenty, które potwierdzą, że osoba upoważniona miała prawo złożyć wniosek oraz podpisać umowę subwencji. W zależności od sytuacji będą to:
- pełnomocnictwo,
- odpis pełny z Krajowego Rejestru Sądowego, lub
- wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wzór pełnomocnictwa znajduje się w Załączniku nr 2 do regulaminu.
- Oświadczenie Beneficjenta, które potwierdza, że umowa subwencji została poprawnie zawarta i zaakceptowana. Wzór tego oświadczenia znajduje się w Załączniku nr 3 do regulaminu.
Oświadczenie musi być podpisane przez upoważnione osoby wyłącznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub osobiście z podpisem notarialnie poświadczonym.
Dokumenty (pełnomocnictwo i oświadczenie) z kwalifikowanym podpisem elektronicznym należy wysłać na adres:
Pamiętaj, że jeśli nie dostarczysz wymaganych dokumentów w terminie, będziesz zobowiązany do zwrotu całej subwencji, niezależnie od tego, czy spełnisz warunki do jej zwrotu w mniejszej wysokości.
Dodatkowo, Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć oświadczenie o rozliczeniu subwencji finansowej w terminie 10 dni roboczych po upływie 12 miesięcy od dnia wypłaty subwencji. Oświadczenie to składa się za pośrednictwem systemu bankowości internetowej, potwierdzając średnią liczbę pracowników w ciągu pełnych 12 miesięcy od końca miesiąca poprzedzającego podpisanie umowy. Jeśli oświadczenie nie zostanie złożone w terminie, Przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu całej subwencji.
Tarcza Finansowa PFR
W Banku Spółdzielczym w Rzeszowie możesz już złożyć wniosek o subwencję w ramach programu Tarcza Finansowa PFR. Program ten oferuje pomoc mikro, małym, średnim i dużym firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii koronawirusa. Wnioski o finansowanie w formie częściowo bezzwrotnych subwencji dla mikrofirm oraz małych i średnich firm można składać przez system bankowości internetowej naszego banku. Duże firmy mogą składać wnioski bezpośrednio na stronie PFR: www.pfr.pl/tarcza.
Uwaga:
Przed złożeniem wniosku o subwencję sprawdź, czy od przesłania deklaracji VAT-7 minęło co najmniej 4 dni kalendarzowe, a jeśli rozliczasz się kwartalnie z VAT, upewnij się, że od złożenia JPK_VAT minęło co najmniej 7 dni kalendarzowych. Proces weryfikacji wniosków wymaga przetworzenia danych w publicznych rejestrach, a złożenie wniosku zbyt wcześnie może spowodować jego odrzucenie przez PFR.