Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Brexit - Rozliczenia walutowe z Wielką Brytanią

    Komunikat dla klientów Banku w związku z Brexitem[1]

    Od 1 lutego 2020 roku, Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej (UE). Jednocześnie wprowadzono okres przejściowy, który trwa od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie, Wielką Brytanię nadal obowiązują wszystkie przepisy UE i traktowana jest jak członek UE, jednak jej przedstawiciele nie biorą udziału w pracach instytucji UE.

    Po zakończeniu okresu przejściowego, 1 stycznia 2021 roku, Wielka Brytania stanie się państwem trzecim i przestanie być częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

    Oznacza to, że zarówno firmy z Wielkiej Brytanii, jak i jej obywatele, stracą dostęp do rynku wewnętrznego UE na dotychczasowych zasadach. Z kolei obywatele UE i firmy z UE stracą dostęp do rynku brytyjskiego na tych samych zasadach.

    Zmiany te będą miały także wpływ na usługi bankowe, w szczególności w obszarze transakcji międzynarodowych. Oto najważniejsze zmiany, które mogą dotyczyć naszych klientów:

    1. Obszar płatniczy

    • Przelewy w ramach SEPA: Wielka Brytania pozostanie częścią geograficznego obszaru SEPA, więc do 1 stycznia 2021 roku przelewy w euro między Polską a Wielką Brytanią będą odbywać się bez zmian.
    • Opcje kosztowe: Klienci banków w Polsce będą mogli wybierać między opcjami kosztowymi SHA (gdzie prowizje płaci zleceniodawca) lub OUR (gdzie zleceniodawca pokrywa wszystkie opłaty).
    • Zmiany w opłatach za przelewy zagraniczne: Brexit może prowadzić do zmian w opłatach za przelewy do Wielkiej Brytanii.
    • Wymagane informacje: Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r.[2] w przypadku przelewów z UE do Wielkiej Brytanii, dostawcy usług płatniczych będą musieli zbierać więcej szczegółowych informacji o nadawcy i odbiorcy, w tym pełne dane adresowe zleceniodawcy.


    2. Transakcje w e-commerce

    • Silne uwierzytelnienie (SCA): W przypadku zakupów online, gdzie odbiorca płatności znajduje się w Wielkiej Brytanii, procedura silnego uwierzytelnienia (SCA) może nie obowiązywać. Jeśli odbiorca nie spełnia wymagań dotyczących zabezpieczeń transakcji, może to skutkować odrzuceniem płatności.


    3. Podstawowe rachunki płatnicze[3]

    • Po Brexicie nie będzie możliwe:
      • Realizowanie przelewów do Wielkiej Brytanii z podstawowego rachunku płatniczego.
      • Korzystanie z usług płatniczych w Wielkiej Brytanii (np. wypłaty gotówki, wykonywanie transakcji) przez posiadaczy podstawowego rachunku płatniczego.

    4. Inwestycje na rynku finansowym

    • Zmiany kursów walutowych i instrumentów finansowych: Brexit może wpłynąć na kursy walutowe i ceny instrumentów finansowych, ponieważ niepewność związana z brakiem umowy może powodować zmienność na rynku.
    • Ograniczony dostęp do usług inwestycyjnych: Możliwe jest, że po Brexicie dostępność usług inwestycyjnych świadczonych przez firmy z Wielkiej Brytanii będzie ograniczona, a także utrudniony będzie dostęp do instrumentów finansowych notowanych na brytyjskich rynkach.

    5. Informacje dodatkowe

    • Gwarancja depozytów: Depozyty w polskich bankach są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 EUR, niezależnie od obywatelstwa czy miejsca zamieszkania klienta.
    • Wskaźniki referencyjne: Po zakończeniu okresu przejściowego możliwe będzie nadal stosowanie wskaźników referencyjnych (np. LIBOR) opracowanych przez podmioty z Wielkiej Brytanii w ramach umów finansowych.

    Nasz Bank na bieżąco śledzi rozwój sytuacji związanej z Brexitem. Poinformujemy Klientów, jeśli wystąpią istotne zmiany, wymagające działania.

     

    [1] Brexit- przyjęta nazwa dla procesu występowania Wielkiej Brytanii z UE.

    [2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 (Tekst mający znaczenie dla EOG), Dz.U. L 141 z 5.6.2015, str. 1—18.

    [3] Podstawowy rachunek płatniczy jako usługa specjalnego dedykowanego rachunku świadczona zgodnie z art. 59ia ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Nie dotyczy rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.